همایش ملی «معنویت‌های نوظهور و معنویت اسلامی»
1400/12/04 در 11:27 ق.ظ
تعداد بازدید:
از سوی مرکز همایش های غدیر؛

فراخوان مقاله همایش ملی «معنویت‌های نوظهور و معنویت اسلامی» منتشر شد

مبسوط | رئیس قطب تعمیق ایمان دینی و مقابله با جریان ها و فرق انحرافی دفتر تبلیغات اسلامی از برگزاری همایش «معنویت‌های نوظهور و معنویت اسلامی» خبر داد.

ارسال توسط : محمدقائم علیزاده

به گزارش پایگاه شناختی مبسوط، محمدتقی سبحانی در نشست خبری دومین همایش ملی «معنویت‌های نوظهور و معنویت اسلامی» که در مرکز همایش های غدیر برگزار شد، اظهار داشت: پس از برگشت غرب به دین در عصر جدید معنویت‌های نوظهوری ایجاد شدند که بسیاری از طالبان حقایق را به سوی خود جلب می‌کند؛ نه تنها در غرب عصر ظهور خرده فرهنگ‌های معنوی است، بلکه در جامعه ایران نیز در دهه آینده شاهد شکل گیری معنویت‌های نوظهور هستیم.

وی با اشاره به شباهت عرفان‌های تقلبی به معنویت اصیل، گفت: جریان‌های انحرافی تلاش می‌کنند با تکیه بر ریشه‌های فطری معنویت، نسخه‌های تقلبی برای آن ایجاد کنند؛ ریشه بسیاری از سخنان آنان و آدابی که پیگیری می‌کنند، نسخه‌ای از معنویت‌های حقیقی و دینی است.

رییس دومین همایش ملی «معنویت های نوظهور و معنویت اسلامی» تصریح کرد: در همایش نخست تلاش داشتیم جامعه دینی و مردم را با چهره واقعی فعالان معنویت‌های نوظهور آشنا کنیم که در آن همایش، یک ادبیات علمی گسترده و عمیق ایجاد شد و برای نخستین بار فرقه‌های نوظهور در محیط آکادمیک حوزوی مورد کنکاش قرار گرفتند. تا پیش از اولین همایش گفته‌ها بسیار بود، اما غالب این گفتار‌ها فاقد دانش بودند.

وی افزود: در همایش نخست، ابعادی از این فرقه‌ها گشوده شد که جامعه کمتر به آن آشنا بود، زیرا به دنبال آسیب شناسی فرقه‌های معنوی بودیم، ولی در همایش دوم هیأت علمی همایش گام جدیدی را برداشت که به دنبال بحث تطبیقی است؛ محققان تلاش می‌کنند با مقایسه و بررسی نقطه به نقطه جریان‌ها و افکار به درون مایه اندیشه فرقه‌ها پی ببرند که از این طریق، آسیب شناسی درستی صورت بگیرد.

 سبحانی با بیان اینکه به دنبال مقایسه معنویت اصیل اسلامی با معنویت‌های نوظهور هستیم، اظهار داشت: شورای علمی همایش با جلسات مکرر و مفصل با استفاده از نظرات اندیشمندان به محور‌هایی دست پیدا کرده که می‌تواند موارد لازم دقت و بررسی در بحث عرفان‌های نوظهور را شکل بدهد؛ چنین تلاش جمعی توسط محققان به صورت دقیق در حوزه معنویت اسلامی در مقایسه با حرکت‌های معنوی در دنیا کاری نو خواهد بود.

در ادامه این نشست خبری، هادی وکیلی، دبیر علمی این همایش ملی با بیان این که در این همایش به دنبال ارائه نظرات عالمان اسلامی در زمینه معنویت‌های نوظهور هستیم، گفت: قدم اول در همایش نخست به این منظور برداشته شد که نظرات و اقوال موجود در موضوع معنویت‌های نوظهور مورد نقد و بررسی قرار گیرد. در دومین همایش به دنبال ارائه نظرات عالمان اسلامی در زمینه معنویت‌های نوظهور هستیم.

دبیر علمی دومین همایش ملی معنویت های نوظهور و معنویت اسلامی تصریح کرد: هم اندیشی پژوهشگران اسلامی در زمینه معارف و ظرفیت‌های بالفعل آن، یکی از برنامه‌های مورد نظر در دومین همایش ملی معنویت‌های نوظهور و معنویت اسلامی است.

وی خداگرایی و نقش آن در زندگی بشر را یکی از محورهای همایش دانست و افزود: جاذبه‌های معنوی، راه‌های تحول معنوی، کارکرد شریعت و شخصیت و معلمان معنوی در ساحت‌های اسلامی و غیراسلامی مورد مطالعه قرار خواهند گرفت.

وکیلی اظهار داشت: امیدواریم در گام سوم، این همایش را به صورت بین المللی برگزار کنیم؛ در این راستا، رایزنی‌های لازم نیز صورت گرفته است.

وی با اشاره به زمان برگزاری دومین همایش «معنویت‌های نوظهور و معنویت اسلامی» گفت: این همایش در آبان ماه ۱۴۰۲ برگزار خواهد شد و تا آن زمان به فراخوان و دریافت چکیده‌ها، مقالات و آثار علمی محققین و علاقمندان به این عرصه می‌پردازیم.

یادآور می‌شود، آخرین مهلت ارسال چکیده اول آبان‌ماه ۱۴۰۱ و مهلت ارسال مقاله ۱۵ بهمن‌ماه ۱۴۰۱ است و علاقه‌مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند با شماره‌های ۰۲۵۳۱۱۵۶۸۴۲ و ۰۹۹۰۰۹۸۹۰۳۱ تماس بگیرند و یا به سایت WWW.SP.ISCA.AC.IR مراجعه کنند.

برچسب ها

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
درباره فرمت های متن

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.